Kto wystawia zaświadczenie 'o czasowej niezdolności do pracy?
Ponieważ w tej dziedzinie istnieją stale jeszcze wątpliwości, reasumując podane już wiadomości podajemy, że zwolnienia lekarskiego na leczenie ambulatoryjne w uzdrowisku udziela lekarz, który wystawił kartę badań. Zwolnienie może otrzymać pracownik tylko wtedy, jeżeli nie przysługuje mu tyle dni urlopu wypoczynkowego, które pokrywałyby czasokres pobytu w uzdrowisku. Pracownik dysponuje urlopem w zależności od
liczby lat pracy. Na przykład niektórzy pracownicy ustawowo posiadają jedynie 12 dni urlopu wypoczynkowego — co kalendarzowo wynosi 14 dni. Pobyt w uzdrowisku, w przypadku skierowania na leczenie ambulatoryjne, trwa 21 dni — a zatem na brakujące 7 dni — otrzymuje pracownik automatycznie zwolnienie na druku L-4 od swego lekarza leczącego. Obowiązuje jednak przedłożenie lekarzowi zaświadczenia z miejsca pracy o liczbie urlopowych dni roboczych, które ustawowo przysługują danemu pracownikowi w bieżącym .roku kalendarzowym. Całkowite lub częściowe wykorzystanie urlopu, niezależnie od przyczyny, uniemożliwia otrzymanie zwolnienia, a tym samym uniemożliwia wyjazd do uzdrowiska.
Zaświadczenia o niezdolności do pracy dla pracownika wyjeżdżającego na leczenie sanatoryjne udziela wyłącznie lekarz konsultant. W przypadkach dysponowania urlopem krótszym aniżeli 24 dni należy przedłożyć kartę urlopową wystawioną przez zakład pracy. Częściowe lub całkowite wykorzystanie urlopu w zasadzie powoduje niemożność wyjazdu do sanatorium. Pracownik w tym przypadku może zwrócić się do swego zakładu pracy z prośbą o udzielenie bezpłatnego urlopu na leczenie uzdrowiskowe. W interesie własnym każdy pracownik składający wniosek o leczenie uzdrowiskowe winien zachować 24—25 dni ze swego urlopu. Udzielanie zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy w przypadkach wyjątkowych omówiono dokładnie. Jeśli odległość miejsca zamieszkania od wyznaczonego uzdrowiska jest znaczna, lekarz konsultant może udzielić dodatkowo jednego dnia zwolnienia na dojazd lub powrót z uzdrowiska.
Leczenie rehabilitacyjne odbywa się w ramach 30 dniowego zwolnienia od pracy udzielonego przez szpital.