Gimnastyka w czasie ciąży
Umiejętne stosowanie ćwiczeń g'mnastycznych w czasie ciąży wpływa korzystnie na ożywienie przemiany materii w organizmie kobiety i na poprawę krążenia krwi, zapobiega powstawaniu żylaków, hemoroidów, a także zakrzepów po porodzie. Ułatwia regularne wypróżnienia, wpływa na poprawę w oddychaniu i polepsza sen oraz ogólny stan fizyczny i psychiczny ciężarnej.
W pierwszej połowie ciąży trzeba zachować pewną ostrożność i nie ćwiczyć zbyt energicznie w okresach, w których występowałyby miesiączki. Osoby skłonne do po¬ronień samoistnych nie powinny w ogóle ćwiczyć w tym czasie.
W ciąży nie należy stosować ćwiczeń połączonych z sil¬nymi wstrząsami ciała i grożących upadkiem oraz ćwiczeń równoważnych, a więc np. skoków, podejmowania cięża¬rów, rzutów (w czasie ćwiczeń sportowych), jazdy na nar¬tach grożącej upadkiem, ćwiczeń na linie i na koniu, zwisów na drabinkach, leżenia na brzuchu, utrzymywania ciężaru ciała na jednej nodze itp.
Największe znaczenie ma dobór odpowiednich ćwiczeń gimnastycznych oraz ich dozowanie i dostosowanie do okresu ciąży.
W okresie ciąży uwzględnia się przede wszystkim takie ćwiczenia, które poprawiają krwiobieg, uczą napinania i rozluźniania mięśni, regulowania oddechu oraz wzmacniają mięśnie powłok brzusznych i krocza.